למה עובדים שנעדרים מהעבודה לא תמיד אומרים אמת ?

קבענו פגישה וכשהיא נכנסה הופתעתי למדי. היציבה, צורת הגוף, התנועה והבעת הפנים שלה גרמו לה להראות  בהחלט יותר מבוגרת .  
"אני עובדת במחקר בחברת תרופות ", סיפרה לי, "אני יושבת רוב היום ואת ממצאי המחקר אני כותבת ידנית ולעיתים עובדת גם מול המחשב. בדרך כלל כבר באמצע היום מתחילים לי הכאבים. לפעמים הם בכלל לא עוברים בסוף יום העבודה, ואני כבר מגיעה איתם לעבודה בבוקר שלמחרת. 

לפעמים אני כל כך מרוכזת במה שאני עושה, שפתאום אני שמה לב שכואב לי, וכל מה שאני מנסה לעשות לא עוזר. הישיבה לא ממש נוחה לי. זה מוזר, כי עמדת העבודה שלי ממש מושקעת!  הכסא שלי אומנם נחשב למעולה אבל אני לא מוצאת צורה נוחה לשבת בו ונראה לי שהשולחן צר מדי גם למחשב וגם לכתיבה ידנית. הרבה פעמים אני ממש 'לא מוצאת לי מקום' ".

איך נגרמים הכאבים?
הגוף שלנו עטוף בשכבות - שכבות של רקמות, כמו חליפה שתומכת, וגם עוטפת את כל השרירים והאברים: רקמות המעטפת או "פסיה" בלטינית.

הרקמות האלה משמשות גם כמצע שבתוכו נמצאות מערכות העצבים, הדם והלימפה. דמיינו לעצמכם ספוג שבתוכו יש צינוריות וחוטי תיל. נניח שהחוטים מחוברים לחיישנים ומנגנון שמשמיע צפצוף כשלוחצים עליו בעוצמה מסוימת.

כך קורה גם ברקמות: כשהן מתכווצות, הן לוחצות על העצבים.  אלא שכאן מנגנון האזעקה לא מצפצף אלא גורם לכאב. כיוון שתפקיד רקמות הפסיה להגן על הגוף ולתמוך בו, ככל שהן "עבות" יותר הן יכולות לתמוך יותר.כאשר נוצר עליהן עומס מתמשך הן מתקצרות "ומתכווצות", יוצרות לחץ על העצבים וכך נגרם כאב. ככל שעוברות שעות העבודה מתגבר העומס, מתחזקים הכאבים ובהדרגה קשה להתרכז.

במקרה של ש' התוצאה של הישיבה, כתיבה, ניסויים וכו' היא שנוצר עומס מתמשך על רשת הרקמות התומכות של גופה, והכאבים לא  אחרו לבוא.

"לפעמים ממש כואב לי בצוואר ואני לא יכולה להמשיך לכתוב", היא אמרה, "או במרכז הגב, או מין כאב בגב התחתון שמורגש כמו 'חגורת רוחב' , כמו פס של רגישות מעל עצמות האגן.

"זה קורה גם לאנשים אחרים שעובדים איתך?"  שאלתי. "כן, ודאי", ענתה לי. שאלתי:" זה גורם לך להעדר מהעבודה?"  "לעיתים, כשזה כבר נהיה ממש קיצוני ו'נתפס',  אני נאלצת להעדר מהעבודה". "את מספרת בעבודה מדוע נעדרת?" ."לרוב לא", ענתה לי.
במשך שנות עבודתי שמעתי דברים דומים מאנשים שעובדים בחברות היי-טק, תקשורת, רואי חשבון, עורכי דין ועוד.

מה אומרים המחקרים?
ההנחה רווחת היא שבין 70-80% מהאוכלוסיה סובלים מכאבי גב ברמות שונות. יש אומרים שמדובר אפילו ב90%.
ממחקר שערך מכון העבודה הבריטי  ב25 מדינות עולה כי כ60% מהעובדים המוכרים כנפגעי אובדן כושר עבודה סובלים מבעיות אורטופדיות כגון: כאבי גב כרוניים ברמה אקוטית, כאבי ברכיים, צוואר, מפרקי שורש כף היד ומרפקים.

..."אנשים הלוקים בהפרעות שריר שלד נוטים לסבול מתסמיני דיכאון או חרדה הכרוכים במחלתם ועלולים להשפיע על חומרת הסימפטומים, יכולתו של האדם להתמיד בעבודתו,ועל משך ההיעדרות מהעבודה", נאמר עוד במחקר.

מדוע העובדים לא מדווחים על סיבת ההיעדרות האמיתית?
לעיתים כשאני פונה למנהלות/י משאבי אנוש ושואלת האם העובדים נעדרים מהעבודה בגלל כאבים, אומרים לי שלא . למיטב ידיעתם העובדים בחברה אפילו לא סובלים מכאבים.לכשקבלתי את התשובה הזאת מספר פעמים ממנהלות משאבי אנוש ומנהלים אחרים, התחלתי לתהות. 

מזה כ-15 שנים אני שומעת ממטופלים ולקוחות שלי על היעדרויות בגלל כאבים, ועל כך שהם ממשיכים לעבוד למרות הכאבים כל זמן שהם יכולים. איך זה יתכן שבחברות לא מודעים לזה?

העניין סיקרן אותי. פניתי למטופלים ולקוחות שונים שלי – אנשים מוכשרים וטובים שידעתי על היעדרויות כאלה שלהם בוודאות – ושאלתי מה הסיבה שלא מספרים בעבודה למה הם נעדרים?

התשובות שקיבלתי היו דומות בבסיסן:
" אם ידעו בחברה שאני סובל מכאבים כאלה, יתייחסו אלי כאל שווה פחות. כשיגיע הזמן לקידום יש סיכוי שיעדיפו על פני מישהו שלא סובל ולא נעדר בגלל הסיבה הזאת. אולי מישהו יותר צעיר, אפילו.זה לא כמו שפעת. זו מקובלת, כי על זה אין שליטה."

"בחברה יחשבו שאני פחות טוב, ובתקופה כלכלית כמו זו שבשנים האחרונות כשיגיע זמן פיטורים עלולים לחשוב עלי, ולהשאיר מישהו לא 'פגום' " , ועוד תשובות דומות.

המצב הזה גורם:
לנזק מצטבר לגופם של העובדים שעלולים להגיע בסופו של דבר למצב קיצוני ולהיכנס לסטטיסטיקה של אובדן כושר עבודה שבמחקרים.

לנזק מצטבר לחברה שהמשאב האנושי בה לא מנוצל כהלכה. על זה ארחיב בפעם הבאה.

מה ניתן לעשות כדי להימנע מכאבים ופגיעות?
על התאמת סביבת העבודה מבחינה ארגונומית דובר רבות, וגם על זה אולי ארחיב בזמן אחר. אבל כמו שראינו בסיפור של ש., לפעמים גם זה לא מספיק.

שחרור הלחץ מהרקמות ישחרר את מנגנון האזעקה ואת הכאבים. מניעת מצב של לחץ תחסוך את הכאב מלכתחילה.

לשם כך פותחו סדנאות ניהול הגוף: תרגילים פשוטים, זמינים, מדעיים ויעילים שנבנו במיוחד לשחרור רקמת המעטפת - פסיה. במקומות התפוסים או הכואבים. התרגילים האלה פותחו מתוך עבודתה של ד"ר איידה רולף, האינטגרציה המבנית. התרגילים האלה לוקחים דקות, וניתנים לרוב לביצוע ממש בעמדת העבודה או בסביבה הקרובה לה. אין צורך ללכת למכון כושר או אולם התעמלות...

לדוגמה: כאב גב.
אחת האפשרויות לשחרור היא הטיית הגוף לצד אחד באיטיות רבה .

לדוגמה: הטייה שמאלה. אפשר להניח לראש להוביל את התנועה הצידה לכוון הכתף ולאפשר למרכז הגוף לנוע בעקבותיו, ואם רוצים תנועה יותר גדולה, אפשר גם  לשים את יד ימין על הראש לשלב אותה עם שמאל, ולכופף את מרכז הגוף בעקבות המרפק שמאלה. חוזרים על כך מספר פעמים באיטיות רבה תוך כדי שאיפה לצד המתארך; אחר כך חוזרים על אותה תנועה לצד השני. ניתן לעשות את זה בישיבה או בעמידה.
לסרטון המדגים את התרגיל הזה לחצו על הקישור: 
http://www.youtube.com/watch?v=DYCBh5n_IrU* ישנם מערכים נוספים של תנועות שונות, שמיועדות לשחרור מוקדי כאב ואזורים שונים בגוף. לכך נועדו סדנאות "ניהול ואיזון הגוף", שניתנות ללימוד גם במקום העבודה.

מאת: אורנה בת דוד, מטפלת ומדריכה בכירה לאינטגרציה מבנית-רולפינג, וסדנאות ניהול ואיזון הגוף.
להזמנת סדנא ולפרטים נוספים צרו קשר בטלפון: 03-5258633, 052-2568895,
דוא"ל obd@netvision.net.il, www.rolfobd.co.il

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798