האם הארגון שלך מכוון עבודה או מכוון פריון?

זהו ההבדל בין עבודה לפריון!  לנציגת המכירות הזו ככל הנראה יש פוטנציאל ניהולי גדול משל האחרים משום שהיא מציגה את הנתונים מתוך הבנה ברורה ש"פריון" פירושו, הערך היחסי של תרומתה לצורכי הארגון כולו.  בעוד ששאר נציגי המכירות תארו את ה"עבודה" שבצעו ובחרו לתאר את המשימות שהעסיקו אותם במהלך המשמרת (בדרך המחייבת אותך, המנהל, לעבד את הנתונים על מנת להבין את הערך שלהם לארגון ולגזור מכך את עלות התועלת של כל אחד מנציגי המכירות), אותה נציגת מכירות הקפיצה אותך שלב בתהליך הניתוח ואפשרה לך להבין מייד את תרומתה לארגון ביחס לעלות שלה.

מרביתנו מכווני עבודה, זוהי ברירית המחדל בצורת הראייה שלנו.  אולם, ראיה זו היא המפתח לבזבזנות פנים ארגונית וחשוב מאוד לדעת לזהות אותה מוקדם ככל הניתן ולהמירה לגישה מכוונת פריון.  בסופו של יום, מי שאמון על השורה התחתונה של הארגון, יהיה נחמד ואנושי ככל שיהיה, מעוניין בראש ובראשונה לדעת כמה הניב לו כל שקל (או יחידת משאבים אחרת) שהוא, או בעלי המניות שמינו אותו, סיכנו.

למה אנחנו מכווני עבודה?
"עבודה" היא סוג של עשייה שלרוב אינה יעילה ויש בה מן ההימור אבל היא גורמת לנו לחוש שאנו "עסוקים".  כמה פעמים נתקלת בתסכול של עובד/ת שהסבירו לך שהם "עשו" המון דברים היום ולא מבינים למה אתה לא מרוצה. מדובר בגישה ממוקדת תהליך ולא תוצאה (Process Orientation vs. Product Orientation)

והיא מייצגת התנהלות טקטית ולא אסטרטגית (לרוב, גישה אינטואיטיבית להתקדמות במסגרתה אנו מבצעים מהלך ואז חושבים על המהלך הבא, מבצעים אותו ושוב חושבים על הדבר הבא וחוזר חלילה). זוהי גישה מאלתרת וקצרת ראייה ולרוב מאוד לא יעילה. בעולם שבו משאבים כגון זמן וכסף לעולם חסרים, התנהלות בלתי יעילה מובילה לרוב לכישלון המיזם.

"פריון", לעומת זאת, הוא מושג המתאר עשייה על בסיס תכנון. היות ותכנון מצריך מעין עצירה של פעילות, הוא מעלה קושי פסיכולוגי למרביתנו היות והוא מחייב יציאה ממעגל ה"גירוי תגובה" ועיקוב ביצוע משימות שלא מפסיקות להצטבר.  לבסוף, חשיבה אינה נתפשת כעשייה ומעלה תחושה של בזבוז זמן.  אולם אין זה כך.
התנהלות "פריונית" מייצגת גישה ממוקדת תוצאה או תוצר. גישה זו שואלת "מה נוצר?" ולא "מה נעשה?". במסגרת גישה זו, אין ביצוע של משימה ללא ידיעה של רצף של משימות הבאות אחריה. כל משימה מתבצעת בהקשר לכלל (או לפחות למקבץ) של המשימות שהוגדרו בשלב התכנון. זוהי גישה אסטרטגית ועל אף שהיא מאריכה את שלב ה"יציאה לדרך" בתחילת התהליך, היא מבטיחה יעילות רבה יותר ומכאן ניצול ומינוף גדול יותר של מכלול המשאבים העומדים לרשותך בתחילת הדרך.

אי אפשר לתכנן כל היום.... כמה זמן עלי לעסוק בתכנון?
כפי שניתן לראות מן הדיאגראמה הנ"ל, כלל האצבע באמצעותו תענו על שאלה זו קשור למיקום שלכם בארגון.  ככל שאתם בכירים יותר בארגון, אתם אמורים להשקיע יותר זמן (באופן יחסי) בתכנון: משמע, ניתוח מידע וקבלת החלטות. כלל הוא, שככל שתשקיעו יותר זמן בתכנון בתחילת הדרך של פרויקט מסוים, כך תוכלו להשקיע יותר זמן בביצוע פריוני בהמשך הדרך.  זוהי הסיבה שהגדרה נכונה של חזון כשלב ראשון של כל מיזם הינה בעלת חשיבות כה רבה. בנקודה זו בדיוק, יעסוק החלק הראשון במושב 11 בכנס השנתי ה- 13 של העמותה לניהול פרויקטים בישראל.אריאל הוא שותף מייסד וחבר דירקטוריון בחברת דיבייט בע"מ – חברה העוסקת במתן פתרונות טכנולוגיים, ייעוץ והדרכה בתחום של תקשורת ניהולית.
www.debate.co.il

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798