לשרוד ולהצליח בזמנים קשים


זמן רב לפני שבני האדם הכתירו את עצמם לשליטי היקום, לפני האפליקציות והוויקיפדיה, הטבע שימש כמורה הדגול שלנו. ממלכת החי משמשת אנציקלופדיה של ידע ואנו שואבים לקחים מהתנהגותם של בעלי החיים לגבי התמודדות בזמנים קשים.
הסרט "לשרוד כנגד כל הסיכויים" מתמקד בארבעת התכונות שנוכל לאמץ מהטבע בזמנים קשים:
גמישות, כושר המצאה, הצטיינות והסתגלות לסביבה.
הסרט "להצליח בזמנים קשים" מספק 5 מיומנויות ניהוליות שנוכל ללמוד מבעלי החיים בטבע:

1. להיות מוכנים לשנות את האסטרטגיה:
כדי להבטיח את הישרדותם, על בעלי החיים לשמור על השטח שלהם, להגן על הגורים ולהתחרות בבעלי חיים אחרים על משאבים מצומצמים .כשהמשאבים נדירים, בעלי חיים ישנו את האסטרטגיה, אך ישמרו על נקודות החוזק שלהם, בין אם מדובר בחמקנות, בהצטיינות, במהירות, בזריזות, או בתושייה.
הצבוע הוא דוגמה טובה לכך. ידוע כאוכל נבלות הוא אורב תמיד ברקע, מחכה לאכול מן השאריות שיותירו מתחריו הגדולים, האריה והנמר. אך בזמנים קשים, צבועים מצטיינים בהסתגלות. הם יהפכו לציידים אכזריים.
עולם העסקים שלנו דומה מאוד, ואנו חייבים להכין את הניהול שלנו לשינוי פתאומי.
הטריטוריה שלנו אינה מורכבת מבורות מים וערבות, אלא מוגדרת באמצעות המוצרים והשירותים,
אנשי הצוות והלקוחות. בשינוי האסטרטגיה, הלקחים החשובים ביותר הם:
התמקדו במה שאתם עושים הכי טוב והגנו עליו.
היו מוכנים לעשות דברים באופן שונה כדי להגיע לתוצאות טובות יותר.
צפו שינויים, הקשיבו ללקוחות והיו מוכנים להסתגל.

2. לדעת היכן טמונים הסיכונים האמתיים:
כדי לשרוד, על בעלי חיים לנהל סיכונים כדי שיוכלו להסתגל לנסיבות משתנות.
עבור בעלי החיים, הסיכונים הגדולים ביותר טמונים במזג האוויר, בתחרות טריטוריאלית ובטורפים.
דוגמה טובה לכך היא הנמר: בפני הנמרה עומדים אתגרים מעבר למארב ולציד.
ההגנה על הגורים עד שיהפכו לעצמאיים היא עבודה של 24 שעות ביממה, וכדי לעשות זאת עליה להכיר כל ס"מ בטריטוריה שלה, לנווט בה ולהגן עליה ללא טעות. נמרים פיתחו יכולת יוצאת דופן לצפות סיכונים, להבין אותם ולנהל אותם במידה כזו, שיותר מכל הטורפים האחרים הם מסוגלים לחיות מחוץ לשמורות טבע ולשרוד. בבחינה מתמדת של הסביבה הם מגלים היכן טמונות הסכנות, מהן תנועות הטרף והרגליו, מה המקומות הטובים ביותר למאורה ולמחסה, והם משתלבים בסביבה, מחדשים ומסתגלים ללא הרף בסביבה המשתנה כל העת.
בכך שנדע היכן טמונים הסיכונים האמתיים לעסק שלנו נוכל ללמוד מן הנמר באמצעות הבנת הסיכון לפני הביצוע, למידה מטעויות וראייה גמישה ומהירה.

3. לפתח כישרונות ולשמור עליהם.
גם בממלכת החי וגם בממלכת האדם ההגנה על הצאצאים היא אינסטינקט טבעי. בעלי החיים מסוכנים הרבה יותר כאשר הם חשים באיום על גוריהם, והם יעשו מאמצים יוצאים מן הכלל לוודא שהגנים, הניסיון והידע שלהם יעברו לדור הבא. בכך שהם מראים לצאצאיהם את הדרך הטובה ביותר לעשות דברים, הם מציידים אותם ביכולת ההישרדות בעולם בלתי צפוי ותחרותי.
הטורפים מבלים זמן רב בהדרכת הצאצאים לצוד. הם מלמדים, צופים, מתקנים ומאפשרים להם להתאמן וללמוד בעצמם כמה מן הלקחים הקשים ביותר.
בעסק טוב, מנהלים יתמקדו בפיתוח הדור הבא כדי להכין את העסק לעתיד. בסופו של דבר, אנשים צעירים ומוכשרים הם עתידו של הארגון. בעולם התחרותי של ימינו על כל ארגון לגייס, לפתח ולשמור על הכישרונות, ולהבטיח בכך את הישרדותו וצמיחתו של העסק בעתיד.
בפיתוח ושמירה על כישרון, שלושת לקחי הניהול החשובים הם:
טפחו כישרונות לעתיד.
שמרו על אנשים מוכשרים במיוחד.
הכירו בביצועים טובים ועודדו אותם.

4. לחסוך בהוצאות אבל לא לרעוב.
בטבע, בעלי חיים חשים מראש מתי תנאי הסביבה עומדים להשתנות לרעתם. הם מתכוננים, מסתגלים ולעתים קרובות מצליחים לעבור את התקופות הקשות. אין מקום לבזבוז או לחמדנות בממלכת החי וההישרדות היא האינסטינקט החזק ביותר. ג'ירפות מפגינות סלקטיביות בעלים שהן אוכלות. הן נעות מעץ לעץ כדי לא לרוקן את מאגר המזון שלהן. התאואים יחפרו שורשים כדי להשלים את תזונתם בחורפים סוערים או בעת בצורת, כשהצמחייה הטובה והמזינה ביותר נדירה. טורפים יחסכו בכוחותיהם באמצעות התאמת שיטות הציד שלהם, לעתים בציד בעלי חיים קטנים יותר, או באכילת בשר שאינם אוכלים בדרך כלל. אחדים אפילו הופכים מטורפים לאוכלי נבלות כדי לשרוד בזמנים קשים.
גם בעסקים הסרת עודפים, הימנעות מבזבוז, שימוש אחראי במשאבים והגנה חכמה על התוצאה צריכים להיות תמיד אינסטינקט ההישרדות החזק ביותר שלנו.
חסכו בהוצאות באמצעות שימוש נבון במשאבים.
שמרו על כשירות ויעילות והגנו על התוצאה.

5. לנהל את הצמיחה בזהירות.
האבולוציה אפשרה רק לחזקים לשרוד ולשגשג מכיוון שיכלו להשתנות כאשר הסביבה השתנתה.
הישרדות היא היכולת להתמיד, לנצח ולהערים על הרס טבעי, או מעשה ידי אדם.
הישרדות היא צמיחה. אך צמיחה לא מבוקרת מזיקה יותר מאשר מועילה. איזון נכון חיוני בממלכת החי בדיוק כמו בעולם העסקי. איילות ממליטות את עפריהן בשעות היום החמות, כאשר הטורפים פחות פעילים.
לביאות ממליטות פחות גורים כשהטרף פוחת בשל בצורת. גידול גור אחד בזמנים קשים עשוי להיות מאתגר בדיוק כמו גידול ארבעה בימי שפע.
גם בעסקים צמיחה מבוקרת מבטיחה איזון וצמיחה לא מבוקרת תביא למפלה. ההיסטוריה מלאה בדוגמאות לפרצי צמיחה: בסופו של דבר עורקי הזהב מתרוקנים, בועות האינטרנט מתפוצצות, ואת האשראי האין-סופי
יש לכסות בכסף מזומן. ללא צמיחה העסק יקפא על השמרים, אך צמיחה לא מבוקרת עלולה לגרום למפלתן של אימפריות. בניהול צמיחה זהיר שלושת הלקחים החשובים הם:
צמיחה שווה להישרדות והישרדות שווה לצמיחה.
יש לנהל בזהירות את הצמיחה ולהבין את הסיכונים הקשורים בצמיחה.

סיכום:

אנחנו, בני האדם, מופקדים על כדור הארץ, ומופקדים על העסקים שבהם אנו משקיעים את זמננו ואת חיינו.
אם נצליח למצוא את דרכנו בזמנים אלו, הקשים מכול, נסלול את הנתיב לעתיד בר-קיימא עבור העסקים שבהם אנו עובדים. אם לא נלמד לשנות אסטרטגיה, לזהות היכן טמונות הסכנות האמתיות, לפתח כישרונות ולשמור עליהם, לחסוך בהוצאות מבלי לרעוב ולנהל צמיחה בזהירות, אנו עלולים בקלות למצוא את עצמנו כזן בסכנת הכחדה.
הבה נשתמש בכל פרט מחכמת הטבע כדי להעביר את מורשתנו לדורות הבאים.

  

 

 


מיקה רונן- מנכ"ל מולטידע
http://www.multiyeda.co.il
 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798