להציל חיים בעבודת צוות (מתוך פינה מהסרטים חלק 25)

רבות כבר נכתב וסופר על התמוטטות המכרה הצ'יליאני, שאיימה לקבור חיים 33 כורי נחושת ופחם. אך מעבר לדרמה הסוחפת ולסופה הטוב, יש בפרשה הזאת מסר חשוב לכולנו, ובמגוון מישורים. הסרט החדש של "מולטידע" מציג את הסיפור מכיוון מפתיע: הפן העסקי. הסרט "הצוות הבלתי מנוצח" מסכם עבורנו את המפתח המשולש להצלחה, שבמקרה הזה הצילה חיים: יעד משותף וברור, שמאחד את המשתתפים ומשמש להם מקור השראה; כישורים ומשאבים הולמים, המותאמים לצרכי הפרויקט; והיכולת להגיב לבלתי צפוי ולהפוך אסון לניצחון.
 במשך יותר מחודשיים עקבו בנשימה עצורה 33 משפחות, ועמן העולם כולו, אחר הדרמה האדירה שהתחוללה בעומק 800 מטרים מתחת לפני האדמה. סלע גרניט ענק, במשקל של יותר מ-700 אלף טונות, חסם את פתח המכרה. רק כעבור יותר משבועיים התקבל אות חיים מתוכו, בדמות פיסת נייר שהוצמדה למקדח: "כולנו בסדר". בכך ניתן גם באות להגברת מאמצי החילוץ, כאשר הזמן הולך ואוזל, וכל טעות קלה עלולה לסתום את הגולל – תרתי משמע – על סיכוייהם של הכורים להינצל.   
סלעים בלתי חדירים במשקל של מאות אלפי טונות; חשש מהתמוטטויות משנה; קריסה של מתקני החילוץ האדירים, שהציבה מכשולים נוספים וסיבכה עוד יותר את המבצע כלו – אלו רק כמה מהבעיות שניצבו בפני צוות המחלצים. ככל שהתקדמו מאמצי החילוץ, הצרות רק המשיכו להיערם.
מיד עם קבלת אות החיים המיוחל מהכורים, הוקמו שני צוותים מרכזיים לשתי המשימות הגדולות: א. לשמור על חייהם ובריאותם – גם זו הנפשית – של הגברים; ב. לחלצם בשלום. למשימה הראשונה גויסו רופאים ופסיכולוגים ואפילו אנשי נאס"א, שתרמו מניסיונם בטיפול באסטרונאוטים השורדים לאורך זמן במצבי קיצון דומים.. למשימת החילוץ הובאו מקדחי ענק, ולפחות שלושה צוותי משנה שקדו במקביל על ביצוען של שלוש תוכניות שונות, כך שאם האחת תשתבש, יהיה לה גיבוי. התוכניות גובשו ושונו תוך כדי תנועה, וכך היה זה דווקא הצעיר שבצוות הקידוח, אשר הגה רעיון מקורי להתמודדות עם בעיה חריפה שהתגלעה – ולהפוך אותה ליתרון.
69 יום אחרי קריסת המכרה, הוכתר המבצע בהצלחה: במשך 20 שעות הועלו הכורים בזה אחר זה בפיר המיוחד שנבנה עבורם, יצאו אל האור מהאתר שכמעט והיה לקברם, והתאחדו עם בני משפחותיהם. יחד איתם שבו ל"אספרנזה" – התקווה, השם החדש שניתן לכפרם המאולתר וגם לבתו של אחד מהם, אשר נולדה במהלך הדרמה. תושבי צ'ילה והעולם כולו חזו בדרמה המסוכנת והמרגשת הזאת בשידור חי. 

חילוץ הכורים בצ'ילה הוא דוגמה דרמטית של מה בדיוק נחוץ כדי להזיז הרים, ואפילו באופן מילולי. האם גם הצוות שלכם מסוגל?  


מיקה רונן- מנכ"ל מולידע
http://www.multiyeda.co.il

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798